![image:alt](/img/containers/assets/images-people/mihaela-sw.jpg/999ac7db4f1e04ca9bb2f3d6b97b48df.jpg)
După 5 ani de experiență în sectorul non-profit, am îndrăznit să încerc să schimb Europa. De ce?
Pentru că m-am născut la periferia Europei, o țară în care mii de oameni văd în UE o cale spre o viață mai bună, fără a cunoaște însă fragilitatea celui mai vizionar proiect European. Fac parte din generația care a trecut printr-o criză financiară, o pandemie globală, și care acum se confruntă cu un viitor afectat de schimbările climatice.
Împărtășim aceleași speranțe de-a lungul hotarelor, la fel cum împărtășim aceleași poveri și provocări. Problemele noastre se revarsă peste hotare, însă politica noastră este mărginită. Am decis să mă implic pentru a consolida Uniunea Europeană prin înființarea unei mișcări politice pan-europene. Volt Europa are ca scop diminuarea inegalităților socio-economice între statele europene și federalizarea pentru a crește puterea colectivă de acțiune a statelor membre. După 3 ani de muncă în Volt Europa, îndrăznesc să aduc această viziune și în Europa de Est, acasă, în România.
Știri despre Mihaela Sirițanu
![image:alt](/img/containers/assets/images-specific-events/3seas-initiative.jpg/e742a128b9ace7910ce4bc024d49114e.jpg)
Summit-ul Inițiativei celor Trei Mări și oportunitățile ratate ale României
![image:alt](/img/containers/assets/images-specific-events/ro_bg-schengen.png/2d01377d295cd825c01526e7a1019e9f.png)
Sute de europeni vor cere aderarea României la Spațiul Schengen, în stradă
![image:alt](/img/containers/assets/images-specific-events/fr-image-macron-ioannis-schengen.webp/94d505a72ff1ac20cac9d9925485f5f1.webp)
Scrisoare deschisă aderare spațiul Schengen
![image:alt](/img/containers/assets/images-reusable-generic/palatul-parlamentului.jpg/3bbd529dc066460a909de2bcb632bc15.jpg)
Politicul și-a pierdut demnitatea
Hai și tu alături de noi!
Dacă nu noi, atunci cine? Dacă nu acum, atunci când?